Πανναξιακός ΑΟΝ: "Επαγγελματική" νίκη επί του "Πορφύρα"

Πανναξιακός ΑΟΝ: “Επαγγελματική” νίκη επί του “Πορφύρα”

Ο Πανναξιακός χωρίς να εντυπωσιάσει πήρε το νικηφόρο αποτέλεσμα και τους τρεις βαθμούς επικρατώντας με 3-1 σετ του Πορφύρα στο “Σαλπέας” ενώ πραγματοποίησε την 2η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στην αναμέτρηση του Σαββάτου (24.10.20 – 20:00) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της volley league γυναικών, ο Πανναξιακός ήταν αυτός που έφυγε με το “ροζ φύλλο αγώνα” καθώς επικράτησε του οικοδεσπότη Πορφύρα με 3-1.

Τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου εμφανίστηκαν με δύο πρόσωπα, καθώς στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 1ο σετ μπήκαν δυνατά και το κατέκτησαν εύκολα με 25-19.

Στη συνέχεια όμως και στο 2ο σετ η ομάδα της Νάξου ήταν εκτός ρυθμού και βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ με την μέγιστη διαφορά να φτάνει στους 10 πόντους (21-11). Το σετ κατέληξε υπέρ του Πορφύρα με 25-16.

Στο 3ο σετ ο Πανναξιακός μπήκε αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης από τον αντίπαλο του και πήρε κεφάλι στο σκορ το οποίο το διατήρησε μέχρι τέλους (6-8, 11-16, 14-21) με το τελικό 14-25 να δίνει το σετ στις φιλοξενούμενες.

Στο τέταρτο (και τελευταίο) σετ, ο Πορφύρας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά αυτό κράτησε μέχρι το 8-6, με την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου να παίρνει τον έλεγχο (10-16, 13-21) και να τελειώνει το σετ και τον αγώνα με 17-25 (1-3 σετ).

Η διαγώνια του Πανναξιακού ΑΟΝ, Μαρία Οικονομίδου ήταν η πρώτη σκόρερ με 23 πόντους (19/55 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) με την Ντιμίτροβα να ακολουθεί με 19 πόντους (18/30 επ., 1 άσσος, 42% υπ. – 28% άριστες) και η Σαβάρ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με 18 (14/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες).

Εξαιρετική για ακόμα μία φορά η λίμπερο της Νάξου, Πέννυ Ρόγκα με 67% υποδοχή (58% άριστες).

Από τον Πορφύρα η Βραζιλιάνα Ταϊάνα Ροντρίγκεζ είχε 21 πόντους και ηγήθηκε της επίθεσης της ομάδας της.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Αντωνόπουλος

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-16, 14-25, 17-25)

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 10 άσσους, 41 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Απόστολος Οικονόμου): Κωνσταντέλλου 9 (2/7 επ., 7 μπλοκ), Χαμαλίδου 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Σαβάρ 18 (14/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες), Οικονομίδου 23 (19/55 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντιμίτροβα 19 (18/30 επ., 1 άσσος, 42% υπ. – 28% άριστες), Βεσελίνοβιτς 6 (2/3 επ., 4 άσσους) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. – 58% άριστες), Μάνα, Μπούκουρα, Παπαστεργίου

Βασίλης Πανδής (Α.Ο.Φ. Πορφύρας): «Επειδή η εμφάνιση μας στο προηγούμενο παιχνίδι ήταν πάρα πολύ άσχημη είχαμε πει σήμερα να έχουμε ένα καλύτερο πρόσωπο απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Το πετύχαμε αυτό εν μέρει αλλά δυστυχώς για ακόμη μια φορά κάναμε πολλά λάθη απειρίας και μάλιστα σε κρίσιμα σημεία. Κρατάμε τη βελτίωση και πάμε να παίξουμε την επόμενη εβδομάδα με τον Αίαντα το πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς τόσο για μας όσο και για τον αντίπαλο μας».

Απόστολος Οικονόμου (Πανναξιακός Α.Ο.Ν.): «Από το σημερινό ματς κρατάμε μόνο το αποτέλεσμα. Μπορεί να φαίνεται ότι πήραμε εύκολα τα τρία σετ, όμως από την εμφάνιση της ομάδας δεν πείστηκα και με ανησυχεί το γεγονός ότι παίζουμε καλά στο πρώτο σετ με σωστή προσέγγιση και καταρρέουμε στη συνέχεια, χωρίς να κάνει κάτι διαφορετικό ο αντίπαλός μας. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα παιχνίδια, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον Πορφύρα και η απόδοσή μας πρέπει να είναι σταθερή από την αρχή μέχρι το τέλος».