Πανναξιακός ΑΟΝ: Πρώτο βήμα παραμονής ...και τι βήμα!

Πανναξιακός ΑΟΝ: Πρώτο βήμα παραμονής …και τι βήμα!

Το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται για την παραμονή του στη Volley League γυναικών έκανε ο Πανναξιακός που νίκησε με 3-0 τον Πορφύρα στον πρώτο αγώνα για τα play out.
Υπενθυμίζουμε ότι η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες και ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Τετάρτη 6 Απριλίου στην έδρα του Πορφύρα, ενώ αν χρειαστεί τρίτος αγώνας οι δύο ομάδες θα επιστρέψουν στη Νάξο.
Ο Πορφύρας με εξαίρεση το β’ όπου μετά το 12-11 κατέρρευσε, στα άλλα δύο ήταν ανταγωνιστικός, αλλά ο Πανναξιακός στην τελική τους ευθεία βρήκε λύσεις από το σερβίς και κράτησε το πλεονέκτημα.
Στο πρώτο σετ το 5-3 έγινε 5-7 με τον Πορφύρα να φτάνει στο 10-14 (μπλοκ στην Ένις) ωστόσο με άσο της Αμερικανίδας ο Πανναξιακός πλησίασε στον πόντο (14-15) και το 16-17 έγινε 20-17 με σερί της Νικολογιάννη, ενώ η γηπεδούχος ομάδα έφτασε σε τετραπλό ματς μπολ (24-20). Ο Πορφύρας έσβησε τα τρία (24-23) αλλά η Παβλένκο έχασε το σερβίς για το 1-0.
Στο δεύτερο σετ είχαμε μάχη μέχρι το 12-11 που έγινε 20-11 με τα σερβίς της Βλάσιτς για το πολύ εύκολο 2-0.
Ο Πορφύρας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και πήρε νωρίς το προβάδισμα (1-3, 3-6) με τον Πανναξιακό (η Ένις πέρασε ακραία καθώς η Μανάι είχε ενοχλήσεις στο γόνατο) να μετατρέπει το 6-8 σε 11-9. Οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα κι έφτασαν στο 17-19, αλλά πήραν τον τελευταίο τους πόντο στο 19-20. Αμέσως μετά χάθηκε το σερβίς και ο Πανναξιακός με συνολικό σερί 6-0 πήρε το σετ και την πολύτιμη νίκη.
Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Θεοδοσίου, Ανδρέου, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.
Τα σετ: 25-23, 25-15, 25-20
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Πάτρικ Φόγκελ): Νικολογιάννη, Βλάσιτς, Ένις, Μανάι, Καραφουλίδου, Λιάγκη / Αντωνακάκη (λ),  Βαληνδρά, Μητακίδου
ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πόπη Καλλή): Σάντε, θαλασσινού, Ποντικάκη, Ροντρίγκεζ, Αλισάνοβα, Παβλένκο / Μπουτσελάκου (λ), Σακιζλή, Χούντα, Αλμπάνη.
πηγη: volleyball.gr