Πανναξιακός ΑΟΝ - Θέτις 3-1: Άνετα πριν το "κόκκινο" λουκέτο...

Πανναξιακός ΑΟΝ – Θέτις 3-1: Άνετα πριν το “κόκκινο” λουκέτο(;)…

Ο Πανναξιακός ΑΟΝ ήταν ο νικητής του ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στον Β’ όμιλο καθώς επικράτησε της Θέτιδας Βούλας με 3-1 σετ και πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα στην είσοδο του στις 3 πρώτες θέσεις που οδηγούν στην Β’ φάση του πρωταθλήματος.

Και όλα αυτά εν όψει της Τρίτης όπου και η Νάξος, η Σαντορίνη, η Αττική και η Θεσσαλονίκη μπαίνουν  στο κόκκινο και η συνέχεια του πρωταθλήματος αλλά και όλων των πρωταθλημάτων βόλεϊ τίθεται εν αμφιβόλω… Όπως αναφέρει η ανακοίνωση της ΕΟΠΕ:

“Μετά την κατάσταση που διαμορφώνεται από τις ανακοινώσεις του Υφυπουργού Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων Νίκου Χαρδαλιά σχετικά με τον ερασιτεχνικό αθλητισμό αλλά και τα περιθώρια που υπάρχουν ώστε να συνεχιστούν τα κορυφαία Εθνικά πρωταθλήματα όλων των ομαδικών αθλημάτων με την προϋπόθεση οι ομάδες να υποβάλλουν τους αθλητές τους σε τεστ COVID-19 48 ώρες πριν από κάθε αγώνα, το Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης θα εκτιμήσει την κατάσταση σε έκτακτη συνεδρίασή του την Δευτέρα 2 Νοεμβρίου και θα πάρει τις οριστικές αποφάσεις για το μέλλον των πρωταθλημάτων.”

Μέχρι τις ανακοινώσεις τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου κάνουν τη δουλειά τους και με το παραπάνω:

Η ομάδα της Νάξου μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και έδειξε από την αρχή ότι ήταν αποφασισμένη να πάρει το τρίποντο της νίκης. Έχοντας το προβάδισμα (8-7, 16-12, 21-14) κατέκτησε το σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ η αντίδραση των κοριτσιών της Θέτιδας βρήκε τον Πανναξιακό να μην έχει λύσεις και η ομάδα του Γιώργου Ρούση το κατέκτησε με 21-25 (6-8, 11-16, 18-21).

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες με κεκτημένη ταχύτητα πήραν κεφάλι στο σκορ φτάνοντας την διαφορά στο +7  (8-15) με τις αθλήτριες της Νάξου να μην έχουν πει την τελευταία λέξη. Αποφασισμένες να μην αφήσουν να χαθεί βαθμός αντέδρασαν και με “μαέστρο” τον κ. Οικονόμου από τον πάγκο και με “πρώτο βιολί” την αρχηγό Μαρία Οικονομίδου επέστρεψαν (20-21) και (22-22). Η ομάδα της Θέτιδας είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το σετ στο 23-24 αλλά το πλασέ της Σαβάρ έφερε το σετ στην παράταση. Το καρφί της Ντιμίτροβα μετά από εκπληκτικό ράλι με δυνατές άμυνες εκατέρωθεν φέρνει τον Πανναξιακό μπροστά στο σκορ με 25-24 ενώ και ο επόμενος πόντος με το καρφί της Σαβάρ ήταν για την ομάδα της Νάξου με το τελικό 26-24 να δίνει το σετ στον Πανναξιακό.

Πανναξιακός ΑΟΝ - Θέτις 3-1: Άνετα πριν το "κόκκινο" λουκέτο(;)...

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (7-8, και 16-14) αλλά πλέον όλα στο γήπεδο έδειχναν ότι τα κορίτσια του κ. Οικονόμου δεν θα άφηναν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες.  Ο Πανναξιακός πήρε προβάδισμα 5 πόντων (21-16) και το διατήρησε μέχρι τέλους 25-20 με το σετ και το παιχνίδι να καταλήγουν στα κορίτσια της Νάξου και τον Πανναξιακό.

Σε έξαλλους πανηγυρισμούς ξέσπασαν τα κορίτσια του Πανναξιακού μετά την λήξη του αγώνα.

Σαρωτική η Μαρία Οικονομίδου που αγωνίστηκε τραυματισμένη στο δεξί χέρι (έγινε αγώνας δρόμου όλη την εβδομάδα ώστε να μπορέσει να αγωνιστεί) και σημείωσε τους 23 από τους 77 πόντους της ομάδας της.

Με διψήφιο αριθμό πόντων ακολούθησαν  η Καναδή Σαβάρ με 19 και η Βουλγάρα Ντιμίτροβα με 16 ενώ Χαμαλίδου και Κωνσταντέλλου συμπλήρωσαν 9 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Η λίμπερο της ομάδας Πέννυ Ρόγκα για ακόμα μία αγωνιστική ήταν σε εκπληκτική μέρα έχοντας 57% υποδοχή (50% άριστες)  ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι από τις αθλήτριες που αγωνίστηκαν δεν υστέρησε καμία καταθέτοντας ψυχή στο παρκέ.

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 21-25, 26-24, 25-20)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Απόστολος Οικονόμου): Κωνσταντέλλου 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαμαλίδου 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Σαβάρ 19 (17/38 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 29% άριστες), Οικονομίδου 23 (21/40 επ., 2 άσσοι), Ντιμίτροβα 16 (13/34 επ., 3 άσσοι, 68% υπ. – 50% άριστες), Βεσελίνοβιτς 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. – 50% άριστες), Παπαστεργίου, Τόλλιου.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Κωνσταντίνου 16 (14/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Γεωργιάδου 8 (5/13 επ., 3 μπλοκ), Δραγουμάνου 17 (14/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 37% άριστες), Κωνσταντινίδου 1 (1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 7 (2/5 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χάταλα 6 (5/23 επ., 1 άσσος) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ. – 60% άριστες), Μεθενίτη, Αποστολάκη, Λάβδα.

Απόστολος Οικονόμου (Πανναξιακός Α.Ο.Ν.): «Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη, όχι μόνο για τη νίκη αλλά γιατί όλη την εβδομάδα δούλεψαν συγκεντρωμένα. Για να νικήσουμε μία ομάδα όπως η Θέτιδα έπρεπε να παίξουμε στα όριά μας και αυτό κάναμε. Έπρεπε να αντιμετωπίσουμε την Κωνσταντίνου που παίζει εξαιρετικά και τη διαγώνια της Θέτιδας και τα καταφέραμε. Κρατήσαμε τον αντίπαλό μας στο 32% στην επίθεση, στοιχείο που ήταν κλειδί για την εξέλιξη του αγώνα. Ήταν καλή νίκη και από εκεί και πέρα συνεχίζουμε. Ελπίζω στο τέλος να πρυτανεύσει η λογική, γιατί κάναμε αγώνα δρόμου για να φέρουμε πάλι τις αθλήτριες σε καλή κατάσταση και ενδεχόμενη αναβολή δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα».

Γιώργος Ρούσης (Α.Σ.Π. Θέτις): «Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο σετ και παρόλο που είχαμε προβάδισμα το χάσαμε. Στη συνέχεια δεν είχαμε την κατάλληλη ψυχολογία να γυρίσουμε το παιχνίδι».