Πανναξιακός  ΑΟΝ: Το Κύπελλο του πάει πολύ!!!

Πανναξιακός ΑΟΝ: Το Κύπελλο του πάει πολύ!!!

Το κύπελλο του πάει πολύ!!!

Για μια ακόμα φορά ο Πανναξιακός διεκδικεί με αξιώσεις την είσοδο στο final four του Κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ γυναικών μετά τις πέντε συμμετοχές του και τους τρεις τελικούς που έχει σαν παράσημα στην σύντομη ιστορία του στα σαλόνια… Δεν έχουν περάσει καν δέκα χρόνια που ανέβηκε στην κορυφή του βόλεϊ και ήδη έχει αυτές τις διακρίσεις ενώ άλλες ομάδες με χρόνια παρουσί8ας και ιστορίας δεν το έχουν καταφέρει…

Ετσι και χθες το βράδυ ο Πανναξιακός προκρίθηκε στους “8” και περιμένει την κλήρωση για να δουμε ποιο είναι το τελευταίο εμπόδιο για την έκτη του συμμετοχή στα τελικά…

Ο Πανναξιακός νίκησε άνετα με ανατροπή 3-1 σετ το Μαρκόπουλο στη Νάξο για τους «16» του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Ντεμπούτο για την ομάδα της Νάξου έκανε η Αμερικανίδα ακραία, Αλεξάντρα Λόου, ως αλλαγή, ενώ για την ομάδα των Μεσογείων την πρώτη της εμφάνιση έκανε η Πορτορικανή ακραία, Σαρλίσα Ντε Χεσούς.
Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 22-18, όμως το Μαρκόπουλο ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 2-1 σετ.

Ο Πανναξιακός αντέδρασε, προηγήθηκε στο δεύτερο σετ με 8-4, 13-8, για να το κατακτήσει με 25-16, ενώ στο τρίτο μπορεί το 22-15 να έγινε 23-20, όμως οι γηπεδούχες έκαναν το 2-1 σετ.
Στο τέταρτο σετ, το Μαρκόπουλο έκανε την αντεπίθεσή του και ισοφάρισε σε 19-19 από 14-10, όμως ο Πανναξιακός βρήκε τις λύσεις κα έφτασε στην πρόκριση.
Τα σετ: 23-25, 25-16, 25-21, 25-22 σε 109′
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Πάτρικ Βόγκελ): Νικολογιάννη, Πεϊσότο, Βλάσιτς, Καραφουλίδου, Μητακίδου, Λιάγκη / Αντωνακάκη (λ), Βαλληνδρά, Μανάι, Σαρλάνη, Φλιάκου, Λόου
ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Έλενα Κανελλοπούλου): Καλανταρίδου, Γράβαρη, Κούλερκαν, Σαρλίσα Ντε Χεσούς, Αλαγιάννη, Γιοβάνοβιτς / Κόττα (λ), Γαροφαλάκη, Κωτσαρά, Καραγιάννη